Ciekawe filmy i seriale o pracownikach szpitalnych i pacjentach

Kto z nas nie oglądał Doctora House’a? Ten popularny serial swego czasu notował niezwykle wysoką oglądalność. Wcześniej wielu z nas oglądało perypetie lekarzy z serialu „Ostry Dyżur”. Temat związany z lekarzami, czy szpitalem występuje w wielu słynnych filmach.
Nie wyłącznie w w zachodnich ekranizacjach, ale także w Polsce na krajowym rynku możemy szczycić się znanymi tytułami z tej dziedziny. Lubiany przez wszystkich serial „Na dobre i na złe”, czy serial o ośrodku w Leśnej Górze – które ukazują niemal idealny wizerunek naszej sytuacji na rynku medycznym, dosyć wyidealizowany w porównaniu z rzeczywistością wokół nas.
Ciekawym obrazem – opartym na faktach – jest produkcja „Bogowie” o polskim słynnym kardiologu, który był liderem w w kwestii zabiegu na otwartym sercu.

Jak przebiega przygotowanie ekranizacji o lekarzach od zaplecza?

Bohaterowie z seriali na długo pozostają w naszych umysłach jako lekarze. Ciekawe jak przebiega praca nad serialem od kuchni?
Aż trudno wyobrazić sobie, że pomieszczenia ekranowych szpitali to jedynie dekoracja, a nawet najbardziej lubiany lekarz serialowy to po prostu…odtwórca roli. Natomiast uniformy, rękawice ochronne, przyrządy – to jedynie detale kostiumu i zwykłe przedmioty.
Ciekawe jak dużo kitli, pościeli dla pacjentów, czy choćby nitrylowych rękawiczek jest potrzebnych na planie kinowej produkcji czy serialu? Przecież medyczne rękawiczki używane są właściwie podczas każdej sceny z udziałem personelu medycznego – podczas operacji, wizyty w przychodni chorego, czy świadczenia zdrowotnego. Ile rękawiczek nitrylowych powinien zorganizować osoba odpowiedzialna za rekwizyty na planie?
Na myśl przychodzi jednak wątpliwość dlaczego lekarze noszą tylko jasne – a nie czarne rękawiczki? Czarne rękawiczki pojawiają się w filmach przykładowo w przypadku sprzątaczek, osób utylizujących odpady, czy osób zajmujących się porządkowaniem roślin na terenie szpitali.

Podobna sytuacja dotyczy kitli – choć te, w przypadku późniejszych odcinków m.in. polskiego tasiemca o Leśnej Górze – są już w rożnych kolorach, goniąc obecne trendy.
Mam wrażenie, że bardzo często zależy to od naszego myślenia – że to co jasne, traktowane jest jako wyjątkowo sterylne, co nie jest bezpośrednio związane z realną prawdą.

Tylko scenograf serialu o dr Quinn – nie miał takiego problemu 🙂 Główna bohaterka z uwagi na okres w którym rozgrywana jest fabuła, nie miała żadnej okazji, by móc założyć nowoczesny fartuch, czy rękawiczki nitrylowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *